2024-11-23
Iparágváltás és rebranding: kávézósból kapszulás
Dátum
2024-09-26
Ez a bejegyzésegy egy konkrét megkeresés kapcsán született, úgyhogy először ennek a megkeresésnek a körülményeit osztom meg veletek.
Nemrég márkaépítési tanácsadásra kért fel egy nő. Telefonon azt mondta, erre azért van szüksége, mert bár a vállalkozása egy ideig sikeres volt, sok pénzt keresett vele, ez most már nem így van, ezen szeretne változtatni.
A tapasztalataim szerint ha egy vállalkozás indításának, működtetésének az a kizárólagos vagy elsődleges motorja valakiben, hogy az általa nyújtott szolgáltatást vagy terméket eladja, tehát hogy pénzt keressen ebből a tevékenységből, akkor az a vállalkozás hosszú távon nem tud sikeres lenni. Legalábbis azon a módon nem, ahogy én márkaépítési szempontból egy vállalkozás sikerességét értelmezem.
Egy márkaépítési szakmai szempontból sikeres vállalkozás véleményem szerint elsősorban önazonos.
<orange>Önazonos befelé,<orange> azaz a vállalkozásnak lelke van. A vállalkozóból fakad, tud azonosulni vele. Megkérdőjelezhetetlenül mögé tud állni a vállalkozásának, szívvel- lélekkel tudja azt csinálni. Hisz abban a szolgáltatásban vagy termékben, amit nyújt. Hiszi, hogy értéket teremt általa, ad a világnak valamit. Hivatásként tud tekinteni a munkájára.
<orange>Önazonos kifelé is,<orange> azaz a vállalkozás marketing tevékenysége, a kommunikációja, árazása stb önazonos márkastratégiaialapokon nyugszik. Vagyis nem mutat sem többet, sem kevesebbet annál az értéknél, amit nyújt. Ezáltal olyan emberekhez is tud eljutni, akiknek arra az adotttermékre vagy szolgáltatásra valóban szüksége van.
<orange>Az egyik az, hogy rövid távon természetesen egy olyan vállalkozás is tud pénzt termelni, ami nem önazonos.<orange> Agresszív marketing tevékenységgel, óriási kommunikációra elköltött összegekkel arövidtáv ideje kitolható, a pénzforgalom átmenetileg felpörgethető. Ebben azesetben viszont borítékolható, hogy az a bizonyos lufi hamar ki fog pukkadni.
Az önazonosság- és a tudatos márkák építése a hosszútávú elégedettségre törekvők sportja.
<orange>A másik az, hogy az én meglátásom szerint érdemes megkülönböztetni egymástól a sikeresség és az elégedettség érzését.<orange> Ha sikeresség alatt azt értjük, hogy a vállalkozó –és a csapata - önazonosnak érzi a vállalkozást, elégedettséget érez a vállalkozás működésével kapcsolatban, akkor ezt a fajta sikerességet a márkaépítési szempontokon túl még sok más emberi tényező határozza meg. Ilyen például akár az, hogy mint vállalkozó ne szipolyozzam ki magam, hogy jól tudjak feladatot delegálni, hogy jó vezetője legyek a csapatomnak, hogy képes legyek tiszteletben tartani a saját magam számára kitűzött helyes munka-magánélet egyensúlyi arányt stb.
Ez az önazonosságnak az az emberi oldala, amit egyéni tehetséggondozással - vagy csapat - és működés szintjén akár szervezetfejlesztéssel is - tudok támogatni. És ez az – többek között-, ami miatt abban hiszek, hogy a márkaépítés kéz a kézben kell, hogy járjon az emberek építésével.
<orange>A harmadik pedig az, hogy<orange> félreértés ne essék: nem azt állítom, hogy nem fontos, hogy pénzt keressünk a vállalkozásunkkal, vagy hogy a pénzkeresés nem járul hozzá az elégedettség érzéshez.
Az én meglátásom az, hogy az önmagában a pénzkeresés által motivált vállalkozások csak rövidtávon tudnak pénzt termelni. Hosszútávon csak az önazonos, erős márkával bíró vállalkozások lesznek nyereségesek,ami viszont törvényszerű következménye a működési módjuknak.
Másképp fogalmazva: ha belül és kívül egyaránt önazonos márkát építesz, akkor elégedett tudsz lenni, és bármibe is fogsz, az biztosan pénzt - is - fog teremteni.