az emberről

művészet

tehetséggondozás

Dátum

2025-01-30

Szerző(k)

Kettészakított élet - munkahely és magánélet

Sokszor kérdőjelezem meg azt a fajta társadalmi normát, amely szerint teljesen elfogadott, hogy rengeteg ember úgy élje az életét, hogy az ideje nagy részében számára viszonylag érdektelen, általa valójában értéktelennek tartott munkát végezzen. Ráadásul legtöbbször elszigetelten, egy doboz mögött ülve, a kollégáival szinte csak a digitális világban kommunikálva.

Megbízó
Partner
A közös munka hátteréről
Kihívás
Megoldás
No items found.

Pénzt termel profitot halmozó, sokszor arctalan vállalatoknak, amelyek cserébe ennek a profitnak egy kis részét visszaosztják neki - megvásárolva tőle a legértékesebb valutáját: az idejét. 

<h2-alt-purple>Az emberek tehát pénzt kapnak az idejük nagy részéért, hogy ebből a pénzből a fennmaradó szűkös idejükben olyan tevékenységeket végezhessenek, amelyeket szeretnek.<h2-alt-purple>

Olyan tevékenységeket, amelyekben jók, amelyeket értékesnek tartanak, és amelyekben kibontakoztathatják a bennük rejlő képességeiket - a bennük rejlő ‘nuance’-t a legjobb esetben is csak hobbinak titulálva.

A minap olvastam Zsigmond László Kálmán Istvánról írt sorait a Szabad Gondolat című újságban. Rímel a fentiekre: 

Nem tűrhette a 20. század legnagyobb hazugságát, mely szerint a munkahelyen és a magánéletben tevékeny ember kettészakítva kell éljen mindkét területen, hazugságokkal elfedve gondjait.

A minket jól szolgáló élet számomra olyan, amelynek a során rátalálunk önmagunkra és ezáltal a hívásukra is - így a tehetségünket a munkánkban is kibontakoztathatjuk.

<h2-alt-purple>Így a “munka” szolgálattá válik, ami hozzájárul saját magunk és ezáltal mások jóllétéhez is. <h2-alt-purple>

Ezért is támogatom az embereket a hivatásuk megtalálásában, vagy a hivatásuk, márkájuk kibontakoztatásában, építésében. És ezért hozunk létre a társammal egy olyan szellemi műhelyet, ami kölcsönösen inspiráló térként szolgálhat a fejlődni vágyóknak.

Témába vág: Bécsben, a “Nők a design-ban” című kiállításon láttam a képen szereplő alkotást “Szövött Történetek – Az identitás csillagképei” címmel, a Matri Archi-tól. Nagyon hiszek annak a fajta közösségi történetmesélésnek az erejében, amit ez a projekt is képvisel. (Meg is ihletett, és az innen kapott ötleteket gyorsan be is építettem a készülőben lévő, “én és a munka-énem” című workshop sorozatunk tematikájába.)

A mű - ami egy óriási szőttes - a hivatásunk követésével járó érzelmi utazásról mesél. Arról szól, hogy ezen az úton a szenvedélyeink és a sebezhetőségünk őszinte megmutatása hogyan szolgálhat végül a kreativitás és az inspiráció forrásaként másoknak ahhoz, hogy ők is rálépjenek a hívásuk kibontásának az útjára.

Öt sikeres művészt kértek arra, hogy az alkotáson keresztül reflektáljanak a szakmai életükre: jelenítsék meg az őket hajtó erőket, a felmerült akadályokat és azokat a tanulságokat, amelyeket megtanultak a sikerhez vezető úton.

Az egymással párhuzamos, színes utak összetett, szőtt struktúrája ezeknek a művészeknek a pályájuk - és egyúttal az önismeretük - során átélt érzelmi szakaszait mutatja. A tizenhárom, körrel jelölt csomópont az alábbi fontos - mindegyikük által megélt - fordulópontokat jelölik:

No items found.

A Matri Archi így ír az alkotással kapcsolatban:

Az élet folyására úgy tekintünk, mint annak a végső küldetésnek a narratívájára, amely során önmagunk legjobb verziójává válunk.

Azáltal, hogy követjük a szenvedélyeinket, az utunk során beleállunk a kihívásokba, valamint nyitottak maradunk a felfedezésre, egyre nagyobb tudatosságra teszünk szert önmagunkkal és a világgal kapcsolatban. 

A fejlődésünk eredményeként új ötletekel és új életet hozhatunk közösségeinkbe. Biztonságos tereket teremthetünk, ahol inspirálhatunk és inspirálódhatunk, nagylelkűen megoszthatjuk a tudásunkat egymással és kölcsönösen tágíthatjuk a látókörünket. 

Mindez reményt adhat a változásra, és gyógyulást hozhat a világnak."

Slide 1
The following element will act as a custom slide dot:
The following element will act as a custom slide dot:
No items found.
Csonka Fruzsina, személyes - és márka mentor, a nuance műhely alapítója

KI VAN A NUANCE MÖGÖTT?

Fru vagyok. Márkaépítő. ‘Emberépítő’. Ember. A történetemet mesélem, miközben mások történeteire figyelek. Hátha magamra ismerek bennük, vagy inspirálnak rá, hogy tanuljak magamról. Így válok folyamatosan önmagam legjobb verziójává, hogy ezáltal másokat is támogatni tudjak abban, hogy a legtöbbet hozhassák ki magukból.

TOVÁBBI ÍRÁSOK

Amik érdekelhetnek