2026-06-04
Erőszakos vezető…vagy határozott?
Dátum
2026-05-31

A legújabb podcast epizódban többek között ezekről a kérdésekről beszélgettünk Knapek Éva klinikai szakpszichológussal.
A teljes adást hallgassátok meg Spotify-on vagy nézzétek meg Youtube-on.
Évitől hangzott el ez a tételmondat a beszélgetésünk egy pontján:

Ez az ország a meghazudtolás és a valóságtorzítás traumájában szenved - társadalmi szinten is, egyéni szinten is…
Hivatás-és márkamentorként annyival egészíteném ki ezt a felsorolást, hogy:

…és a munka világában is.
“Rosszul érzed.”
“Nem jól látod.”
“Nem én bántottalak - te vagy túl érzékeny.”
“Csak azért vagyok ideges, mert felidegesítettél.”
“Csak jót akarok neked - szülőként/párként/főnökként ez a dolgom.”
Ezek a mondatok - legyen szó akár magánéletről, akár munkáról - sajnos rengeteg embernek ismerősen csengenek.
Többek között Évinek és nekem is.
Évi egy “versenyistálló”-szemléletű pszichológiai rendelőintézet alkalmazottjaként olyan méltatlan helyzetben találta magát, hogy végül kiégés közeli állapotba került. Sőt, rövid időre még a hivatásától is eltávolodott, és egy kis kitérőt tett sminkesként.
Én a párkapcsolatomban és a munkámban is hosszú évekig bántalmazó kapcsolatban voltam. Sok idő kellett hozzá, hogy ki tudjak lépni belőle és elhiggyem: képes vagyok egyedül is, a nulláról is saját életet és saját vállalkozást építeni. (Sőt, hogy tulajdonképpen addig is én voltam az, aki mindezt építette.)
A munkámban, a vezetői identitás- és márkaépítési folyamatok során is sokan fordulnak hozzám olyan történetekkel, amelyekben ez a jelenség húzódik meg a háttérben - szélsőséges esetben sajnos akár érzelmi vagy fizikai bántalmazás formájában is.
Legutóbb például egy volt olimpiai sportolót kísértem azon az úton - sok év önismereti munka után és sok más remek kísérő társ közös támogatása mellett -, amelynek során a sport világában elszenvedett gyerekkori traumáit átkeretezve jutott el oda, hogy ma már egészen más szemléletű edzőként támogathasson gyerekeket a munkájával.
Minden ilyen történet újra megerősít abban, amiért a márkaépítést nem tartom elválaszthatónak az ember építésétől:

a magánéleti énünk nem választható el a munka-énünktől.
Addig nehezen látunk rá arra, mi a dolgunk a világban.
Addig nehezen találjuk meg a hivatásunkat.
És addig nehezen építünk olyan vállalkozást vagy márkát, amely valóban minket képvisel.
Ha a párunk, a családunk vagy a főnökünk elvárásainak rendeljük alá magunkat;
Ha soha nem tudunk elég jók lenni;
Ha bármit teszünk, mindig csak a következő elvárás érkezik;
Ha a pihenés lustaságnak, a határhúzás önzésnek van titulálva;

akkor ahogy magunkat, úgy a márkánkat sem tudjuk hitelesen képviselni.
És hogy mi a „csodaszer” a változáshoz?
Évivel mindkettőnk történetében ugyanaz a válasz a kérdésre:
Hogy elkezdtünk hinni a saját megérzéseinknek.
És hogy nemcsak a megérzéseinknek hittünk, hanem azt is elhittük:

mindenkinek van egy feladata, ami az övé. Egy ügye. Egy üzenete. Valami, amit csak ő tud kimondani.
A kérdés csak az, hogy beleáll-e abba, hogy átadja.
Amint elég erős lett az önértékelésünk ahhoz, hogy kilépjünk az elnyomó–áldozat játszmából, egyszer csak „felbuktunk a víz alól”, és a napnál is világosabbá vált az az üzenet, amit olyan hévvel szeretnénk átadni a világnak, hogy egyszerűen nem tudjuk nem kimondani.
FONTOS!
A valódi változás ott kezdődik, amikor már nem csak azt vizsgáljuk, hogy a másik miben hibázott, hanem amikor feltesszük magunknak a kérdést:
Hol mondok le saját magamról? Mit nem mondok ki? Hol nem húzok határt?
Évi szavaival: „Nyilván bennem volt a hajlam arra, hogy nagyon meg akarjak felelni.”
Bennem pedig ott volt a vágy arra, hogy megjavítsam a másikat.
Akkor is, amikor nem kérte.
Idővel rá kellett jönnöm:
a segítség is válhat erőszakká.
Az önismereti utam egyik fontos felismerése volt, hogy az elnyomó–elnyomott „tengelyen” ritkán vagyunk kizárólag az egyik oldalon. Erről a gondolatról részletesebben az 'Erőszakos vezető...vagy határozott?' című blogbejegyzésben olvashattok.
Érdekes az élet, ahogy a kör bezárul.
A saját nehéz élethelyzetemből Évi egyik nárcizmusról szóló videójának is köszönhetően tudtam „felbukkanni a víz alól” és levegőt kapni.
Sőt ha már a körökről van szó: nem tudok elmenni amellett sem, hogy az ő legfőbb munkatársa is egy tacskó. 😏
Ezért is volt különösen megtisztelő, hogy immáron kollégaként beszélhettem vele erről a témáról a saját hivatásom mentén.

Higgy magadnak, jól érzed!
Ha elég sokáig mersz hinni annak, amit érzel,
akkor nemcsak a hivatásod
válik egyre láthatóbbá vagy önazonosabbá,
hanem az üzeneted és a márkád is.
